Suszona mieszanka warzywna

Czy zastanawialiście się kiedyś nad przyprawą stosowaną do różnych posiłków, która nie będzie miała setek związków chemicznych imitujących konkretny smak? Z racji problemów z wątrobą odkryłem ciekawy sposób usunięcia z jadłospisu “Vegety”, “Kucharka” itp. mieszanki przypraw. Suszona mieszanka warzywna jaką chcę Wam zaprezentować jest wspaniałym uzupełnieniem do różnych dań: mięs, sosów, zup czy też jajecznicy, nadającym niesamowitego wręcz aromatu i smaku.Aby przygotować susz warzywny potrzebować będziemy elektrycznej suszarki do grzybów lub też piekarnika.

Potrzebować będziemy:

– 6 marchwi
– 2 papryki słodkie
– 2 pietruszki
– mały por
– seler naciowy
– cukinia
– szczypiorek

Marchew i pietruszkę ścieramy na tarce o grubych oczach, paprykę kroimy w centymetrowe słupki; selera, pora i cukinię kroimy w cienkie plasterki, a szczypiorek siekamy. Wszystkie warzywa mieszamy ze sobą.

Jeśli posiadamy suszarkę do grzybów, to układamy warstwami nasze warzywa i suszymy – musimy pamiętać, że marchew ma dużo soku i trzeba ją raz na jakiś czas wzruszyć. Proces suszenia powinien być całkowicie zakończony po 20h. Warzywa przekładamy do szczelnie zamkniętego pojemnika.

W przypadku suszenia w kuchence gazowej lub elektrycznej. Piekarnik nastawiamy na 120 stopni. Warzywa wysypujemy na blachę i suszymy przy otwartych drzwiczkach – pamiętając o dosyć częstym mieszaniu. Po zakończeniu procesu warzywa przekładamy do szczelnie zamkniętego pojemnika.