Obwodnica Częstochowy? Stary, zapomnij…

W ubiegłym roku, 13 października minister Sławomir Nowak wypowiadał się, że obwodnicą Częstochowy pojedziemy już w 2016 roku. Rząd szukał wtedy pomysłu na sfinansowanie tej inwestycji. Dzień wcześniej premier Tusk w swoim drugim expose zapowiedział rozpisanie przetargu na odcinek Tuszyn – Pyrzowice. Wczoraj rząd przyjął listę obwodnic, które powstaną do 2018 roku. Oczywiście Częstochowa nie znalazła się na tej liście (bo już wcześniej zabrakło na ten projekt publicznych pieniędzy).Czcze obietnice i okłamywanie ludzi to znak rozpoznawczy Tuska i jego ekipy. Cytując Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Nowaka: “Po wielu latach klątwy wiszącej nad autostradą A1 chcemy ją wreszcie dokończyć, by w 2016 r. można było przejechać całą trasą, także obwodnicą Częstochowy”.

Co okazało się wczoraj? Rząd przyjął załącznik nr 6 do programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015, w którym mowa o budowie obwodnic 12 miast w Polsce (Kościerzyna, Inowrocław, Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Kłodzko, Nysa, Sanok, Wieluń, Bełchatów, Góra Kalwaria, Brodnica, Olsztyn). Bełchatów wywalczył swoje – w zeszłym tygodniu mieszkańcy zablokowali miasto, a lokalni politycy lobbowali u Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. No i udało się.

A gdzie w tym wszystkim Częstochowa? Przeszukiwałem pozostałe załączniki dostępne w Internecie i nijak nie mogę doszukać się realnych planów budowy obwodnicy Częstochowy. Słychać natomiast kolejne obietnice – odcinek Tuszyn – Pyrzowice zbudować ma specjalna specspółka – w tym obwodnicę Częstochowy. Ona będzie ustalała stawkę za kilometr. Ostatnie zapowiedzi ministra Nowaka brzmią: “W połowie 2013 roku ogłosimy przetarg na budowę tej autostrady razem z obwodnicą Częstochowy”. Jest wrzesień i nadal cisza.

Czy Częstochowa doczeka się obiecywanej obietnicy? Czy uda się lokalnym politykom wywrzeć presję, aby była ona bezpłatna? Stowarzyszenie założone przez radnego miasta Częstochowy Łukasza Kota (“SOS dla obwodnicy Częstochowy”) jakby zamarło. Śmiem powątpiewać kiedy, czy lub też w ogóle powstanie ta obwodnica.